Taxichaufförer kan fortsätta köra färdtjänst trots att de dömts för våldsbrott eller sexualbrott. Det avslöjar P1-programmet Kaliber i en granskning.
Ett exempel gäller Skånetrafiken, som ansvarar för färdtjänsten i flera skånska kommuner och som i likhet med många andra huvudmän upphandlar färdtjänsten av privata taxibolag.
En chaufför, som 2015 dömdes för att sexuellt ha ofredat en färdtjänstresenär, bytte arbetsgivare och kunde efter domen köra färdtjänst igen.
Ren slump
Han upptäcktes först när han skulle hämta upp samma resenär han dömts för att sexuellt ha ofredat.
Föraren är sedan tidigare även dömd för grov kvinnofridskränkning, men Taxi Kurir kände inte till domarna eftersom de inte kollat utdrag ur belastningsregistret, rapporterar Kaliber.
Personalbrist
I ett annat fall fortsatte en chaufför att köra färdtjänst trots att han dömts för sexuellt ofredande av en liten flicka i en skoltaxi.
Taxibolaget förklarar det med att man inte hann vänta på ett utdrag ur belastningsregistret på grund av personalbrist.
Systematiskt
Kaliber har i sin granskning funnit att ett antal förare tillåtits fortsätta köra färdtjänst trots att de dragit på sig en eller flera anmälningar om sexuellt ofredande eller trakasserande beteende.