SPF i Eksjö firade 50 år med konsert
Landet runt

SPF i Eksjö firade 50 år med konsert

Publicerad 2025-04-16

SPF Seniorerna i Eksjö är en aktiv förening på småländska höglandet. Föreningen bildades 1975 av prästen Gustav Brodin med ca 40 medlemmar. Tiderna förändras och som 50-åring har föreningen nära 700 medlemmar inkl. vänmedlemmar.

De 50 åren firades med en konsert i Eksjö kyrka med drygt 500 entusiastiska besökare. Det var Edward C Johansson and The Heyriders Show som stod för underhållningen. Gruppen kommer från västkusten och spelade gospel, rock- och countrymusik från 50–60-talet.

I repertoaren märktes välkända låtar av bland andra Elvis Presley, Jim Reeves Johnny Cash och Hank Williams Sr. Stämningen var på topp och sällan har väl kyrkbesökare hört eller sett sådan spelglädje. Det var inte bara medlemmar som deltog, SPF arrangerade konserten i samarbete med Eksjö kyrka och den var öppen för alla. Edward har rest och turnerat genom USA och vandrat i rockens och countryns musikaliska fotspår. Han är återkommande artist på ”The Hank Williams Sr Festival” i Georgiana, Alabama.

I Eksjö kyrka ville inte applåderna ta slut och Edward med sina spelemän bjöd på flera extranummer. Det var en värdig jubileumsfest.

Problemet i Eksjö är inte att vi har för många medlemmar, utan att vi inte har lokaler så att alla får plats. Tillsammans med andra pensionärsföreningar har vi belyst detta problem för Eksjö kommuns ledning men ser inget resultat de närmsta åren.

Vi försöker att ge ett brett utbud till våra medlemmar så något ska passa för alla. Åldersskillnaden är stor, från 62 år till 104 år på våra medlemmar. Exempel på aktiviteter som vi genomför är – boule, bowling, bridge, golf, litteraturcirklar, ”läs o res”, mattcurling, Padel, stickcafé, luftgevärsskytte, tipspromenader, vandringar, resor, yoga och qigong.

Vi är också bra på att ha pub-kvällar, surströmingsfester och bilrally. I år är det Eksjö SPF-seniorerna som arrangerar DM i Jönköpings län. I samarbete med Eksjö vårdcentral kan vi också erbjuda medicinska föreläsningar. Till sommaren ska vi också eventuellt få gå en kanot/kajakutbildning.

Närmast har SPF Seniorerna i Eksjö besök av författaren, Tv-kändisen och trädgårds-/matexperten Hannu Sarenström. Det ser vi fram emot!

Text: Kicki Ekbladh

Publicerad 2025-04-16

Kontakta Redaktionen

Tidningen Senioren
Besöksadress: Hornsgatan 172, Stockholm
Postadress: Box 38063 100 64 Stockholm

Frågor om webbplatsen: webben@senioren.se

Senioren är

en medlemstidning för SPF Seniorerna.
Chefredaktör och ansvarig utgivare är Kristina Adolfsson.
©2025 Senioren - När insidan räknas