Det blir en ny säsong av Hotell Romantik. I Seniorens podd berättar producenten Lotta Hellman hela historien om serien, om SVTs krav och var den nya säsongen ska spelas in.
Den tredje säsongen av den populära reality-serien Hotell Romantik sänds nu på SVT. Och en fjärde säsong är redan beställd.
Lotta Hellman har producerat alla säsonger hittills och kommer även att ansvara för den kommande. I Seniorens podd berättar hon om historien bakom Hotell Romantik, vad hon vill med serien och varför den måste locka yngre publik.
Hon berättar även om kraven från SVT inför den nya säsongen:
– Vi måste skapa kärlek. Om det inte uppstår kärlekspar då är den här tv-serien slut. Så vi måste se till att det är så gynnsamma förhållanden som möjligt för att människor ska träffa varandra och skapa kärleksrelationer, säger hon och fortsätter:
– Det betyder att vi måste ha ett härligt resmål, att de som söker menar allvar och att vi skapar en upplevelse med så många romantiska förtecken som möjligt. Så att det här blir en bra grogrund för fina, härliga relationer som ska ge feelgood till oss alla och inspirera i en ganska trist och kall värld.
Lotta Hellman avslöjar också att den kommande säsongen kommer att spelas in på en grekisk ö.
Seniorens podd finns i de flesta spelare, som Podcaster och Spotify. Men du kan även lyssna direkt här: