SPF Rospiggens blomstervandring till Måsjön i Vällenområdet 2016. 14 st SPF medlemmar deltog i utflykten till Måsjön den 7 juni. Vilken dag vi fick!
Lars-Erik och Rigmor med flera hade lyckats pricka in exakt den rätta dagen. Guckuskobestånden var som mest praktfulla, trots att vår-/försommarvädret varit lynnigt med omväxlande mycket varma och kalla perioder.
Dessutom var vädret just den här dagen helt perfekt för blomstervandring.
Vi imponerades av den otroliga mängden av Guckusko. Nattvioler och Skogsnycklar hade inte riktigt slagit ut än, men Tvåblad fanns det gott om liksom Ekorrbär och Skogsstjärna. Vi såg enstaka exemplar av Nästrot, som stod där. Hela växten är gulbeige, nästan helt utan klorofyll. Ögonpyrola, som är en av mina egna stora favoriter, fanns det ganska många exemplar av. Blomman sitter ensam på en ca 1 dm hög stjälk, är vit och ganska oansenlig, men har en underbar doft.
Det blev många nya växtnamn att lägga på minnet för en del av oss!
Vi förflyttade oss sedan till den fint ordnade grillplatsen vid Fagervik, bland annat via ett hav av gula smörblommor. Midsommarblomster, Humleblomster, Tjärblomster med flera sommarblommor stod redan i full blom.
Lars-Erik, som är ”ständigt ansvarig” för våra blomstervandringar, ordnade sedvanlig utspisning med korv och dricka, som naturligtvis smakade gott. Att sitta ute i naturen, när den är som vackrast, i goda vänners sällskap måste väl räknas som guldkorn i pensionärslivet.
Ett stort tack till er, som jobbar för att våra utflykter blir av!
Anna Maria Andersson